Imprezy 4×4 na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Off-road, czy inaczej jazda terenowa to coraz częstsze hobby. Regularnie organizowane rajdy przyciągają więcej i więcej pasjonatów napędu na cztery koła oraz przedzierania się przez leśne gęstwiny, jak również podmokłe tereny i błota. Jeżeli chodzi o off-road – Jura – czy inaczej wyżyna Krakowsko-Częstochowska – posiada idealne warunki do organizacji imprez tego typu. Wzgórza, pola, brzegi lasów i leśne drogi są idealne do jazdy, w szczególności dla osób, którym jazda terenowa nie koniecznie kojarzy się jeszcze z samochodami utopionymi w błocie i mocnymi wyciągarkami. To tutaj też organizowane są imprezy 4×4 ekip ze Śląska, jak i różnorodne tematyczne rajdy off-roadowe. Dlaczego tak jest? O tym postaramy się opowiedzieć w tym tekście.

Rajd krajoznawczy
Rajdy krajoznawcze w samochodach z napędem 4×4 są idealnym sposobem na spędzenie weekendu, urlopu z przyjaciółmi lub ciekawym pomysłem na wyjazd dla przyszłego pana młodego i jego kolegów. Organizowane są również wyprawy 4×4 dla firm, które są świetnym sposobem na udany i godny zapamiętania wyjazd integracyjny. Czym charakteryzuje się taki rajd krajoznawczy? Po pierwsze, jest to parodniowa impreza połączona z noclegami i zwiedzaniem okolicznych terenów, przy czym klasyczny rajd skupia się głównie na jeździe przez trudne tereny. Po drugie, jazda jest spokojniejsza, a trasa dostosowana przez przewodników. Dzięki temu można skupić się na samej radości z jazdy, jak i na oglądaniu okolicznych terenów. Dodatkowo zwykle tego typu rajdy nie wymagają posiadania samochodu, gdyż ich wynajem znajduje się w cenie jego organizacji. Pozwala to osobom „z zewnątrz” poczuć jak to jest prowadzić pojazd o napędzie 4×4, co może być początkiem nowego zamiłowania. Tego typu imprezy nie są jednak zarezerwowane jedynie dla terenówek – można również zorganizować podobny wyjazd innym pojazdem z napędem na cztery koła. Konkretnie mowa tu o quadach – Jura również może być zwiedzana przy ich pomocy. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które kiepsko czują się za kółkiem terenówki.

Rajdy, wyścigi i zloty
Jak już wspominaliśmy, Jura jest miejscem częstych zlotów i wyścigów ekip ze Śląska, jak również z innych części Polski. Górzyste tereny, gęste lasy i piaszczyste drogi sprawiają, że bez trudu można tu znaleźć odpowiednie tereny do organizacji imprezy tego typu. Są to zwykle kilkugodzinne i całodniowe zloty osób należących do tego typu społeczności, które polegają na swoistym wyścigu po wyznaczonej trasie. Tutaj trzeba już brać pod uwagę błoto, brud i możliwe utknięcie samochodu w bagnie – nie będzie też czasu na zwiedzanie i odpoczynek. Tego typu zloty są jednak organizowane dla osób, które mają już własny pojazd 4×4 oraz pewne doświadczenie w jego prowadzeniu.

Jak widać, jeżeli chodzi o off-road – wyżyna Krakowsko-Częstochowska ma do zaoferowania dość dużo nie tylko dla profesjonalistów w prowadzeniu pojazdów 4×4, ale i dla osób dość świeżych w ich temacie. Nieważne więc czy będzie to terenówka, czy quad – można spędzić tutaj naprawdę wiele wspaniałych chwil za kierownicą.

Imprezy 4×4 na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
Call Now Button